Trzy Portrety powstały na podstawie starych fotografii. Swoją twórczość często opieram na kontrastach i przeciwieństwach. Tym razem kierowałam się połączeniem stylu vintage ze sztuką nowoczesną. Przedstawieniem czarno-białych fotografii w niekonwencjonalnej, barwnej odsłonie.






Rola zdjęć w postrzeganiu historii
Uwielbiam oglądać stare zdjęcia. Przybliżają one rzeczywistość sprzed dekad. Inny, nieznany świat, udokumentowany w krótkim ujęciu migawki. Na fotografiach zapisana jest codzienność i zwyczaje ludzi z dawnych epok. Twarze podobne do naszych, osadzone w nieznanych strojach i krajobrazach. Dzięki takim archiwom zdarzenia z przeszłości nie są jedynie odległą opowieścią. Są bardziej namacalne, trwałe i prawdziwe.
Epoki sprzed wynalezienia aparatu fotograficznego w moim odczuciu są bardziej obce. Rzeczywistość tamtych czasów rządziła się zupełnie innymi zasadami, a brak możliwości podejrzenia ich na zdjęciach i nagraniach buduje dodatkową barierę w rozumieniu ówczesnych realiów. Dysponujemy wieloma eksponatami i obrazami, pokazującymi część świata sprzed wynalezienia obiektywu. Jednak jego całokształt pozostaje wyobrażeniem. Nie jest samodzielną obserwacją. Ze względu na te bariery poznawcze, można wysnuć założenie, że myślenie, postępowanie i motywacje ludzi sprzed kilkuset lat były inne od naszych. Jednak czy naprawdę aż tak bardzo się różnimy? Myślę, że w kwestii uczuć ludzie pozostają niezmiennie tacy sami. Zmienił się tylko otaczający nas świat oraz obowiązujące reguły.
Zdjęcia odgrywają rolę łącznika między teraźniejszością a przeszłością. Sfotografowane osoby nie są już tylko postaciami z opowieści i legend. Są ludźmi. I chociaż świat ciągle idzie do przodu, a czasy zapisane na czarno-białych fotografiach przeminęły wraz ze swoimi prawami i zasadami, to bliższe i bardziej realne zdają się być osoby, których prawdziwe twarze i emocje możemy zobaczyć na zdjęciu. I te prawdziwe emocje chciałabym przekazywać dalej.
Trzy Portrety: Wiara, Determinacja, Zwątpienie
Celem, do którego mierzę malując portrety, jest przedstawienie uczuć, emocji i nastrojów wyrażanych delikatną, nie zawsze oczywistą mimiką. Głównie na tej podstawie wybieram zdjęcia, które służą mi jako wzór do obrazów. Tak powstała Wiara, Determinacja i Zwątpienie.
„Wiara” to prototyp do całej serii; wersja 0. Obrazem tym chciałabym przedstawiać wiarę przede wszystkim jako silną i niezachwianą pewność siebie względem własnych planów, wartości i przekonań.


„Determinacja” to nieugięta postawa w dążeniu do własnych celów. Komiksowa postać z ostrymi rysami wojowniczki cechuje się zawziętością i napędzającym do działania gniewem. Całość nastroju podkreśla intensywna czerwień.


„Zwątpienie” to negatywne odbicie rozmarzenia. Oba te uczucia wiążą się z szybko rozprzestrzeniającymi się w naszej głowie myślami. Myślami rosnącymi i unoszącymi się niczym bańki mydlane. Magiczne, nierealne i nietrwałe. Uczucia zwątpienia i rozmarzenia różnią się jednak zasadniczo. Rozmarzenie przybliża nas w pozorny sposób do miejsc i zdarzeń, w których chcielibyśmy być, natomiast zwątpienie nas od nich oddala.


Proces twórczy
- Wybór zdjęcia.
- Szkic portretu.
- Planowanie kolorów.
- Decyzja, jaki nastrój chcę zachować na obrazie (niekoniecznie tożsamy ze zdjęciem).
- Malowanie.
- Nadanie tytułu.
- Stworzenie opisu.
Zobacz także:
- zdjęcia, które posłużyły mi jako inspiracja: tablica Pinterest
- pozostałe obrazy mojego autorstwa w zakładce Galeria
Wydruki
Na podstawie akryli stworzyłam ilustracje w formie cyfrowej. Dostępne są w formie wydruków w sklepie.






Pingback: Malowanie akwarelą. Obrazki z przyjaźnią w tle • intro nocy